Balet – król wszystkich tańcow

Taniec klasyczny, zwany popularnie baletem to prawdziwy król wśród wszelkich stylów. Jest bardzo wymagający, ze względu na konieczność zachowania dyscypliny oraz posiadania odpowiednich predyspozycji. Gatunek ten opatrzony jest ścisłymi regułami. Nie pozwala na swobodę, dlatego tak trudno się go nauczyć. Sprawianie wrażenia lekkości w tańcu wymaga bardzo silnej pracy mięśni. Ponadto, przy zaawansowanej nauce konieczna jest dbałość o sylwetkę. Dlatego też zawodowi tancerze tak dużą wagę przywiązują do diety. Balet więc wpływa w sposób znaczący na styl życia każdego, kto pragnie rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie. Już niedługo ruszają zajęcia Balet Gdańsk SoSalsa. Być może to styl właśnie dla Ciebie

balet gdańsk

Historia baletu

Korzeni baletu doszukiwać się można w XVII-wiecznym Paryżu, kiedy to tańczyło się go na dworze Ludwika XIV.  Obecną formę zyskał on jednak trzy stulecia później, gdy opracowano znane do dziś pozycje nóg oraz wprowadzono trykoty, zastępujące długie suknie. Pojawienie się baletek umożliwiło opanowanie trudniejszych figur. Każdy odrębny ruch został nazwany. Nauka baletu rozpoczynała się od opanowania każdej z podstawowych figur z osobna. Dopiero później uczono się stawiać kroki i łączyć je w sekwencje.

W balecie jest pięć podstawowych pozycji rąk i odpowiednio pięć różnych ułożeń stóp. Tancerz ćwiczy je do momentu, w którym przybiera je naturalnie, by we właściwy sposób wykańczać ruchy. Konieczne jest przy tym zachowanie idealnie wyprostowanej sylwetki i napięcie mięśni brzucha. Gdy tancerz nauczy się prawidłowo stać, może przejść do nauki właściwej. Nowym krokom towarzyszą również podstawowe figury, których to znajomość jest bezwzględnie wymagana. Przykładem może być przysiad zwany plie oraz przypominająca jaskółkę arabesque. Wykonywanie tego typu figur to doskonałe ćwiczenia przygotowujące do tańca. Obowiązkiem każdego, kto rozpoczął przygodę z baletem jest również regularne rozciąganie. Trudniejsze figury, których znajomość wymagana jest na dalszym etapie nauki to szpagat oraz wszelkiego rodzaju podskoki i piruety, wymagające nie lada sprawności.

taniec klasyczny gdańsk

Taniec klasyczny to prawdziwy sprawdzian charakteru. Efekty jednak, jakie przynosi jego nauka, przerastają wszelkie oczekiwania. Już znajomość samych podstaw wywiera duży wpływ na sposób poruszania się tancerza nawet poza salą w szkole tańca. Zapisz się na balet Gdańsk SoSalsa i poznaj fundamenty najpiękniejszego tańca na świecie.

  1. 12 stycznia 2017
  2. 08:54