Boogie Woogie

Boogie Woogie – taniec żywiołów

Historia

Boogie Woogie narodził się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Styl ten stworzyła czarnoskóra społeczność amerykanów. Do Europy taniec ten sprowadzili żołnierze podczas II wojny światowej. Boogie Woogie Gdańsk

Nurt Boogie Woogie wywodzi się od instrumentalnego bluesa granego na fortepianie. Brzmienie to charakteryzuje się specyficznymi, mocnymi figurami basowymi. Melodia jest zazwyczaj bardzo żywa i pobudzająca. Taniec ten uważa się również za bliskiego krewnego szalonego rock and rolla.

Styl ten przeżywa obecnie swoje odrodzenie. Od 1990 roku organizowane są w naszym kraju Mistrzostwa Polski w Boogie Woogie.

 

szkola-tanca-gdansk

 

Charakter tańca

Jest to jeden z najszybszych i najbardziej dynamicznych tańców świat. Wymaga bardzo dużej wytrzymałości fizycznej. Składa się ze sporej ilości figur i olbrzymiego zakresu ruchów.  Wymaga zatem tancerzy dobrej kondycji fizycznej i sprężystości. Partnerzy muszą być zgrani, gdyż każdy ruch wykonywany jest w bardzo szybkim tempie. Wszystkie kroki muszą być płynne i dynamiczne.

Układy można uznać za gwałtowne i szalone. Styl ten odrzuca tradycję. Jest tańcem ludzi wyzwolonych. Zawiera bardzo dużo figur akrobatycznych. Partnerzy muszą mieć do siebie pełne zaufanie, bo taniec ten zawiera takie figury, jak podrzucanie partnerki lub okręcanie jej wokół tułowia. Im więcej takich elementów, tym taniec jest bardziej widowiskowy i interesujący.

Kostiumy w Boogie Woogie powinny być lekkie i zwiewne, niekrępujące ruchów. Sukienki tancerek powinny być ozdobione falbanami.

taniec-gdansk

 

Dla kogo?

Polecany jest osobom z nadmiarem energii. W tym tańcu odnajdzie się każdy, kto ma ochotę się wyszaleć i dać upust emocjom.

Boogie Woogie jest bardzo szybkim tańcem, wymaga zatem dobrej kondycji. Opanowanie kroków tanecznych związane jest z bardzo dobrą świadomością swojego ciała i sprawnością fizyczną.

Dobrze zgranym parom taniec ten daje wiele radości. Pozwala na improwizację, można więc wykazać się kreatywnością.

  1. 2 listopada 2016
  2. 10:03