capoeira gdańsk

Capoeira – taniec czy sztuka walki?

Kojarzona jest przede wszystkim z licznymi akrobacjami, następującymi w rytm muzyki. Wielu nazywa ją sztuką walki, choć w rzeczywistości więcej wspólnego posiada z tańcem. Czym tak naprawdę jest capoeira? Poznaj genezę i zasady capoeira Gdańsk.

szkoła tańca gdańsk

Pochodzenie

Capoeira wywodzi się z Brazylii, a dokładniej od niewolniczych ludów afrykańskich. Między XVI a XIX wiekiem była to dla nich forma przetrwania. Po zniesieniu niewolnictwa praktykowana była jako sztuka walki, stosowana w bójkach ulicznych. Sama nazwa capoeira oznacza awanturnika. Jej wielki powrót datuje się na lata trzydzieste XX wieku, kiedy to powstała pierwsza akademia, nauczająca tego sportu. Został on wzbogacony o charakterystyczne dla sztuk walki ciosy i kopnięcia. W ciągu kolejnych dekad zjednał sobie pasjonatów z całego świata.

Podstawowe zasady

Tradycyjnie Capoeira opiera tańczona jest na planie koła. Wszyscy uczestnicy ustawiają się w okręgu. Na środku wyznaczonego pola spotykają się dwie osoby. Wykonują one specyficzne akrobacje, oparte w większości na obrotach, kopniakach, saltach i podskokach. Partnerzy nie dotykają się. Ich ruch ma jedynie  imitować uderzenia. Co jakiś czas osoby uczestniczące wymieniają się. Wszystkiemu towarzyszy niezwykle rytmiczna muzyka oraz oklaski i śpiew.

Dla kogo capoeira ?

Treningi mogą zacząć wszyscy, niezależnie od umiejętności. Wprowadzenie do capoeiry zawsze oparte jest na nauce akrobacji, kształtowaniu zmysłu równowagi i koordynacji. Ponadto akademie koncentrują się również na nauce gry na instrumentach, znajomości pieśni oraz wtajemniczeniu w historię i filozofię capoeiry. Do grupy dołącza się poprzez rytualny chrzest. Kolejne poziomy wtajemniczenia oznaczane są sznurem w odpowiednim kolorze. Sznury przyznaje się na tej samej zasadzie, co pasy w azjatyckich sztukach walki. Ceremonia zmiany sznura nazywa się Troca de Corda.

nauka tańca gdańsk

Capoeira to niesamowicie rozwijająca dyscyplina. To jednocześnie sport, sztuka walki i taniec. MA swoje ścisłe reguły i filozofię, zgodnie z którymi żyje cała grupa. Capoeira Gdańsk zatem to po prostu styl życia. Warto zatem spróbować swoich sił i rozpocząć swoją przygodę już dziś.

  1. 16 maja 2017
  2. 09:22