Cha-cha-cha

Cha-Cha-Cha nauka tańca z SoSalsa

Jednym z najmłodszych tańców towarzyskich kubańskich jest Cha-cha-cha. Na jej ukształtowanie miały wpływ takie style jak: swing i jazz. Wywodzi się z rumby i mambo.  Prekursorem i autorem tego tańca jest Pierre Lavelle. Do Europy Cha-Cha przywędrowała dopiero w połowie dwudziestego wieku. Przez parę lat styl Cha-Chy zmieniał się, formował, a ostatecznie w 1953 roku został ujednolicony, a te kroki po raz pierwszy zaprezentowano 4 lata później.

Cha-Cha to taniec latynoamerykański, który nie potrzebuje wielkich przestrzeni do tańca, jak inne tańce towarzyskie, tańczy się ją praktycznie w miejscu, ale jest to taniec bardzo dynamiczny. Najbardziej efektowny jest, gdy tancerze mają proste nogi. Jest pełna pasji, emocji i kokieterii, ale ze względu na dość szybkie tempo i brak czasu na wyszukane ruchy, nie można porównać Cha-Chy do Rumby, której głównym zadaniem jest przedstawienie oparte na uwodzeniu. Najważniejsze jest, aby ruchy wolne wykonywać na przeprostowanych nogach, a szybkie na luźnych.

14030818_1362175247130598_629679232_n

Rytm Cha-Chy jest 4/4. Tempo tego tańca to 32-34 takty na minutę. Jednym z podstawowych kroków Cha-cha-cha jest tzn. odstaw- dostaw- odstaw, czyli „chassis”. Kolejno: kroki w tył to „back locki”, w przód „loch stepy”. Tancerze tańczą ze sobą, stojąc naprzeciwko siebie i partner prawą ręką obejmuje partnerkę. W Cha-Chy wyróżnia się pozycję zasadniczą, o której właśnie wspomniano, pozycję otwartą tzn. partnerzy trzymają się za ręce (pan lewą, pani prawą), a pozostałą rękę mają wysuniętą na bok. Promenadę można podzielić na pozycję zamkniętą, kiedy tancerze stoją do siebie bokiem, tzn. lewe prawe partnera przylega do lewego partnerki i kroczą na przód oraz otwartą. Różnią się od siebie złapaniem partnerki, w pozycji zamkniętej jest to pod ramię, w pozycji otwartej za rękę. Każdy krok tańczy się z podeszwy, wykonując rytmiczne ruchy bioder.

Sposoby liczenia kroków w Cha-cha-cha są różne w zależności od stopnia zaawansowania. Dla początkujących jest to : raz, dwa, trzy- i, cztery, inaczej: krok, krok, cha-cha, cha. Dla zaawansowanych tancerzy sposób liczenia przesuwa się o jedno: raz, dwa, trzy, cztery- i, w bok, w przód, w tył, cha-cha, albo w bok, w tył, w przód, cha-cha. Ze względu na dynamizm tego tańca, początkujący uczą się w bardziej zrozumiałym tempie, gdyż w czterech „uderzeniach” wykonuje się aż 5 kroków.

Cha-cha-cha jest tańcem latynoamerykańskich, aczkolwiek jest to tak przyjazny taniec, na który patrzy się z przyjemnością, że może być tańczony na przeróżnych okazjach, nawet na zwykłych potańcówkach. Nauka z początku wydaje się trudna, ale jeśli przyzwyczaić się tylko do rytmu, satysfakcja i przyjemność przychodzą same.

  1. 18 października 2016
  2. 12:08