cheerleading

Cheerleading – sport, hobby czy rekreacja?

Co to jest cheerlaeding?

Podczas przerw w meczach bardzo często możemy zobaczyć skąpo ubrane tancerki, które w wychodzą na środek i prezentują swój układ taneczny wymachując kolorowymi pomponami, który ma na celu dopingować drużynę do walki. Cieszą się dużym zainteresowaniem mediów, ponieważ cheerleading staje się coraz bardziej popularnym hobby, a nawet kwalifikuje się jako dyscyplina sportowa, choć na pewno znajdą się jeszcze tacy, który nie postrzegają tego jako aktywność sportową, a bardziej jako element widowisk sportowych.  Z pewnością nie jest to taniec nowoczesny, chociaż wszystko od tańca się zaczęło, teraz cheerleading żyje własnym życiem i stał się pasją, dzięki której wiele dziewczyn może zaprezentować swój talent.

szkoła tańca gdańsk

Cheerleading przywędrował do nas z USA, jednak 141lat temu należeli do niego tylko mężczyźni. Byli oni nazywali wtedy Cheer Leadersami, co w tłumaczeniu oznacza po prostu tych, co prowadzą doping. Listopad 1898 roku jest uznawany za oficjalne narodziny zorganizowanego dopingu zwanego cheerleadingiem. Kobiety dołączyły dopiero w 1923, jednak trochę trwało zanim inne uczelnie poszły śladem Uniwersytetu w Minnesocie i zgodziły się na udział dziewczyn w dopingu.  II Wojna Światowa dała kobietom możliwość na wstąpienie do świata sportu, ponieważ chłopcy z uczelni zostali wcieleni do wojska.  1950 był rokiem zakładania profesjonalnych zespołów cheerlederek do których należały wyłącznie kobiety jako, że pokaz był kierowany do męskiej widowni. Skomplikowane kombinacje i niebezpieczne akrobacje takie jak piramidy, wyrzuty czy salta zaczęły pojawiać się już w 1980, tworząc z cheerleadingu niesamowity show skupiający uwagę kibiców, nawet podczas przerwy w meczach. Razem z rozwojem układu tanecznego i dodaniem nowych figur, zmieniły się również stroje cheerlederek, które kiedyś ubrane w swetry i spódnice do kostek, teraz występują w skąpych spódniczkach lub kostiumach. Od tego momentu cheerleading stał się nieodłączną częścią amerykańskich szkoł.

Cheerleaderki w Polsce

Było kilka pomysłów na to aby przenieść amerykański doping do Polski. Pomimo sprzeciwu wielu ludzi, którzy twierdzili, że to bezsensowne powielanie zachowań amerykanów, zainteresowanie wzrastało coraz szybciej i w końcu zebrało się wiele zespołów, które chciały się pokazać i występować przed publicznością. Zaczęły się specjalne obozy z którymi też nie było łatwo, ponieważ brakowało pomponów i strojów. Przełom 1994 i 1995 roku był bardzo ważny dla polskiego cheerleadingu, ponieważ to wtedy dziewczyny z zespołu w Pruszkowie zaczęły występować w telewizji, brały udział w programach reklamujących cheerleaderki, a nawet udało się nakręcić krótki dokument, pokazujący życie prywatne zespołu. To wszystko wzniosło ten rodzaj dopingu na całkowicie inny poziom i w 2005 roku Polska dostała pozwolenie na wzięcie udziału w Mistrzostwach Europy Cheerleaders w Moskwie.

 

Cheerleading jako dyscyplina sportowa

Początki były ciężkie, jednak teraz cheerleading jest uznawany jako aktywność sportowa, a co za tym idzie – jako dyscyplina sportowa. Minęły czasy, kiedy cheerleaderki miały na celu tylko wesprzeć swoją drużynę i rozgrzać widownię. Teraz jeżdżą na konkursy, zdobywają liczne nagrody i to one są w centrum uwagi.

Jest również druga strona medalu, wraz z rozwojem cheerleadingu, rozwija się również zainteresowanie, a co za tym idzie – publiczność ciągle chce czegoś nowego i oczekuje więcej. Choć dla niektórych może się wydawać, że wymachiwanie pomponami to nic trudnego, cheerleading zdecydowanie nie jest łatwą rzeczą. Treningi są bardzo wymagające, ponieważ zespoły wprowadzają coraz więcej elementów gimnastycznych, a takie piramidy lub podrzuty grożą bolesnymi upadkami. Co ciekawe, cheerleading ma największy wskaźnik kontuzji, większy od futbolu czy innego sportu.

szkoła tańca trójmiasto

Obok szumu wokół cheerleaderek oczywiście nie mogłoby zabraknąć fali nienawiści ze strony tych, którzy uważają, że kalkujemy amerykanów i nie potrafimy wymyślić niczego samodzielnie. Jest wiele stereotypów przez które każdy kojarzy cheerleaderkę z niezbyt mądrą dziewczyną, której jedynym celem w życiu jest kibicowanie i podrywanie chłopaków. Jednak na przykład w Gdańsku lub Gdyni, cheerleaderki pokazują jak bardzo każdy się myli, ponieważ dziewczyny poza treningami robią doktorat, magisterkę, dają korepetycję i jeszcze uczą cheerleadingu młodsze koleżanki.  Kochają to co robią, jednak nie przestają rozwijać się również w innych kierunkach.

  1. 25 kwietnia 2017
  2. 11:44