lindy hop

Na czym polega fenomen Lindy Hop?

Kojarzony z muzyką jazzową lindy hop to jeden z tańców swingowych, które po długich latach powracają do łask. Współcześnie coraz więcej szkół tańca oferuje kursy poświęcone temu wyjątkowemu stylowi. Czym wyróżnia się on spośród takich gatunków jak Jitterbug czy Charleston?

szkoła tańca gdańsk

Jak powstał lindy hop?

Początki tego tańca przypadają na lata trzydzieste XX w., choć korzeni można doszukiwać się już w stylach poprzedniej dekady, ponieważ zawiera on w sobie elementy stepowania. Lindy hop zrodził się w dzielnicy Harlem w Nowym Jorku. To właśnie tam ludzie w wolnych chwilach oddawali się sztuce tanecznej. Dzięki temu tańcowi wyewoluowały następne West Coast Swing oraz czy Booggie Wooggie, Jive i Rock and Roll.

Lindy hop czerpie z tańców afrykańskich. Można powiedzieć, że jest połączeniem swobodnego tańca solowego z europejskimi tańcami towarzyskimi. Jako, że jest to styl uliczny, jest on spontaniczny i wesoły. Ma w sobie wiele żywych elementów. Partnerzy trzymają się jedynie za dłonie, by chwilę później znaleźć się w swoich objęciach. Uniwersalne kroki sprawiły, że lindy hop zyskał niesamowitą popularność. W połowie lat trzydziestych został wzbogacony o sekwencje akrobatyczne, dzięki czemu trudno byłoby się nim znudzić.

 Gdy w Stanach Zjednoczonych powstawało coraz więcej ballroomów, gdzie występowały coraz to nowsze bandy, tancerze powoli przedzierali się na salony ze swoim tańcem. Początkowo odrzucany, ze względu na potrzebę większej powierzchni do tańca, z czasem został przyjęty, ze względu na niezwykle atrakcyjny wygląd. Rosnącą popularność tańca można zawdzięczyć złotej erze Hollywood, kiedy to kręcono mnóstwo filmów zawierających żywiołowe sceny taneczne.

taniec gdańsk

Zakazy tańca w publicznych lokalach oraz zmiana trendów po wojnie sprawiły, że lindy hop stracił na popularności. Swoje odrodzenie przeżył w latach osiemdziesiątych, kiedy to w niektórych kręgach na nowo go nauczono. Wciąż jednak pozostawał tańcem niszowym. Obecnie pojawia się w licznych pokazach i turniejach. Ciekawe, że współcześnie coraz więcej osób uczestniczy w kursach tego tańca. Jest on więc ponadczasowy.

  1. 15 listopada 2017
  2. 10:06