dancehall

Dancehall – sposób na życie

Lata 70-te, słoneczna Jamajka. Tam właśnie powstał jeden z najpopularniejszych współcześnie tańców, jakim jest dancehall. Styl ten króluje na imprezach. Sprawia, że człowiek czuje się wolny, nieograniczony niczym. Dla wielu stał się sposobem na życie. Na czym polega fenomen tego tańca? Co sprawia, że od lat utrzymuje się na topie?

nauka tańca gdańsk

Historia dancehallu

Dancehall powstał już kilka dekad temu. Zrodził się z muzyki reggae, jednak muzyka do niego jest dużo szybsza. Podkład muzyczny to riddim, składający się z basu i perkusji. Do tego w niektórych momentach dodaje się linię melodyczną. Ten żywy i energiczny sty zawdzięczamy mieszkańcom biednych rejonów Jamajki. Taniec jest tam dla wielu źródłem utrzymania, ale i czymś, co sprawia, że są szczęśliwi. Tańczą zarówno dorośli, jak i dzieci. Mimo trudnej sytuacji życiowej potrafią docenić każdy dzień.

Technika tańca

Zdawać by się mogło, że dancehall polega wyłącznie na potrząsaniu ciałem i nie ma w nim nic skomplikowanego. Nic bardziej mylnego. Składa się na niego kilkaset kroków i kombinacji. Mimo, iż wciąż taniec ten wzbogaca się o nowe kroki, to ich technika wykonania jest bardzo precyzyjnie określona. Wbrew pozorom nie jest to taniec typowo kobiecy. Większość kroków została stworzona przez mężczyzn. Ruchy są zamaszyste i agresywne. Współcześnie dodano do nich twerk, ze względu na spore zainteresowanie kobiet.

W tym tańcu ważne jest pokazanie prawdziwych emocji, wyrażenie każdego ruchu z osobna. To sposób na wykrzyczenie światu własnych wartości. Brak ograniczeń działa na tancerzy jak lekarstwo na wszystko. Dzięki swym ulicznym korzeniom likwiduje sztywne bariery. Pozwala wyróżnić się w tłumie.

szkoła tańca gdańsk

Ten styl można polecić każdemu, kto kocha muzykę. Przyjemny, wyrazisty beat, moc pozytywnej energii i proste kroki podstawowe sprawiają, że nie sposób się nie zatracić w dancehallowych ruchach. Kluczem do ich dobrego wykonania jest zrozumienie istoty tańca. Reszta zaś przychodzi naturalnie. Dzięki dancehallowi znacznie poprawia się świadomość ciała, a także pewność siebie.

  1. 7 września 2017
  2. 15:24