dancehall

Dancehall w Polsce

Dancehall narodził się na Jamajce. Podobnie zresztą jak muzyka reggae, od której się wywodzi. Jest jednak znacznie bardziej energicznym tańcem. Prawdziwą popularność osiągnął w latach osiemdziesiątych. Jest to jeden z najbardziej zmysłowych tańców, który pobudza wyobraźnię. Tancerze wykonują ruchy szybko i w żywiołowy sposób. Sporą rolę w przypadku dancehallu odgrywają ruchy pośladków. Najbardziej seksowny taniec wykonywany jest do muzyki zwanej daggeringiem. Jest to przyjemność nie tylko dla tancerzy, ale także dla osób, które mają okazję oglądać takie pokazy.

taniec Trójmiasto, nauka tańca Gdańsk, szkoła tańca Trójmiasto

taniec Trójmiasto, nauka tańca Gdańsk, szkoła tańca Trójmiasto

W Polsce dancehall nie był na początku tak popularny, o ile reggae od lat siedemdziesiątych zdobywało swoich zwolenników, to dancehall nie pasował do ówczesnego nurtu. Dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych przyszedł czas na zmiany. Coraz większa zainteresowanie społeczeństwa, tancerzy, grup ludzi, którzy w dancehallu dopatrywali się czegoś więcej – nowego spojrzenia. Z czasem zaczął się przyjmować także na dyskotekach. To budziło pewne kontrowersje ze względu na bardzo zmysłowe tańce ocierające się o granice przyzwoitości. Wraz ze wzrostem zaintersowania i popularności zaczęły odbywać się mistrzostwa dancehallu. Pierwsze miały miejsce w 2005 roku pod nazwą Dancehall Queen Polska. Zdobywczyni pierwszego miejsca Ula Afro Fryc.  To, że nie był to przypadkowy wybór sędziów, udowodniła cztery lata później, zdobywając na mistrzostwach świata drugie miejsce. To zwróciło zainteresowanie mediów, a reszta potoczyła się szybko niczym domino. Aktualnie dancehall jest jednym z najbardziej popularnych tańców w Polsce.

Dancehall stał się tak popularny, ponieważ przekracza granice tabu. Profesjonalni tancerze, jak i amatorzy, zdają sobie sprawę z tego, jak wielką mają swobodę w wyrażaniu swoich emocji. Jest to drapieżny, szybki taniec, który uwalnia niepotrzebne uczucia, zamieniając je na pozytywne i niemalże wyjęte spoza jakichkolwiek ram. Dancehall to taniec wolności.

  1. 18 października 2016
  2. 13:03