szkoła tańca trójmiasto

Fokstrot – krok lisa

Wielu osobom przypomina walca. Jest jednak od niego szybszy i nieco bardziej skomplikowany. Wymaga bowiem od tancerzy sporego doświadczenia. Fokstrot, o którym mowa to jeden z tańców standardowych. Płynność i elegancja to jego znaki rozpoznawcze.

fokstrot

Historia fokstrota

Twórcą tego stylu był Amerykanin Harry Fox. Wprowadził on ten taniec na salony w 1913 roku. Początkowo uznawało się go za swobodny. Dopiero w następnym roku zajęto się nakreśleniem jego zasad i dodano kroki boczne. Kroki podzielono również na szybkie, wolne, te w linii prostej i w obrocie. W domyśle sposób tańczenia ma przypominać kroki lisa.

Technika tańca

Absolutnym fundamentem w tańcu jest postawa tancerzy. Partnerzy powinni stać blisko siebie, z uniesionymi głowami, w trzymaniu zamkniętym. Partnerka pozostaje lekko odchylona do tyłu. Podczas turnieju wymagane są stroje balowe. Fokstrot jest tańcem typowo salonowym. Ludzie pokochali go za piękną płynność. Brak tu zbędnych przestojów. Kroki są raczej krótkie. W układzie przypominają nieco walca angielskiego. Zawierają również tak zwaną akcję swingową. Taniec ma charakter progresywny. W większości przypadków to partner przesuwa się do przodu.  

Fokstrota tańczy się zwykle do spokojnej muzyki. To właśnie ona dodaje mu uroku i wprawia w magiczny nastrój. Idealnie będą z nim współgrały piosenki Franka Sinatry. Nic więc dziwnego, że taniec ten jest częstym wyborem młodych par. Rozpoczęcie imprezy od fokstrota to doskonałe wejście w przyjęcie weselne.

taniec gdańsk

Dla kogo fokstrot?

Ten taniec można polecić każdemu miłośnikowi tradycyjnych stylów. Każdy, kto darzy zamiłowaniem tańce towarzyskie z pewnością pokocha fokstrota. Jest wspaniałą rozrywką dla obojga partnerów i tym samym sprawia, że nie sposób się nim znudzić. Zmienne tempo i liczne obroty dodają mu życia. Piękna, nastrojowa muzyka wprawia w doskonały nastrój. Warto znać fokstrota ze względu na bale okolicznościowe, gdzie można go śmiało wprowadzać na salony, tak jak to miało miejsce przed laty. Czemu by nie przywrócić dawnej świetności zapomnianym przez wielu pięknym tańcom towarzyskim?

 

  1. 29 sierpnia 2017
  2. 11:34