instruktorzy tańca

Kilka słów o instruktorach tańca

Dzisiejsi instruktorzy tańca różnią się od swoich pierwowzorów. Taniec we wszystkich kulturach stanowi bardzo ważną funkcję zarówno społeczną jak i religijną. Jak daleko w przeszłość spojrzymy zawsze towarzyszył człowiekowi. Motyw tańca można odnaleźć już na prehistorycznych malunkach skalnych. W starożytności nieodłączny element obrzędów, zwłaszcza poświęconych Bachusowi.  Do dziś istnieją kultury i społeczności, które taniec wykorzystują w celach religijnych i rytualnych. Zapewne każdy z nas widział w telewizji tańczących Indian. Nie trzeba jednak szukać tak daleko! Wystarczy wybrać się do Turcji, gdzie zobaczyć można derwiszów. Przyznam szczerze, że to zadziwiające jak długo potrafią się kręcić w kółko. Na terenach Europy owładniętej przez pobożne chrześcijaństwo, patrzono na taniec rytualny niezbyt przychylnym okiem. Wielokrotnie zabraniany zwłaszcza w kościołach, cmentarzach był tak mocno zakorzeniony w ludzkiej pobożności. Najsilniej zachował się na ternach Hiszpanii, gdzie do dziś w czasie obchodów święta Bożego Ciała, podczas procesji wykonywany jest  „święty balet”.

Za pewne taniec pierwotnie spełniał funkcje głównie rytualne, we wszystkich kulturach. Z czasem jednak człowiek odkrył jego rozrywkowe i społeczne aspekty. Od dłuższego czasu taniec spełnia głównie rolę rozrywkową. W rożnych epokach przybierał różne formy. Początkowo bardzo sformalizowane. W średniowieczu  tańczono głównie dla rozrywki po ciężkiej pracy. W dolnych warstwach społecznych tańczono inaczej niż na dworach, gdzie uważano go za niezbędny element ogłady towarzyskiej. Gdziekolwiek by się nie pojawiał, funkcja tego rodzaju aktywności była taka sama, rozrywkowa i socjalizująca. W XV w pojawili się pierwsi nauczyciele tańca. Daleko im było do dzisiejszych charyzmatycznych instruktorów, ale najważniejsze, że byli. Tańce, a w zasadzie taniec który był nauczany na dworach rycerskich był wolny i posuwisty, ale stanowił podstawę dla późniejszych tańców dworskich.

szkoła tańca Gdańsk szkoła tańca trójmiasto nauka tańca Gdańsk

szkoła tańca Gdańsk szkoła tańca trójmiasto nauka tańca Gdańsk

W późniejszych czasach renesansu instruktorzy tańca tańca zyskali sobie bardzo ważną funkcję społeczną. Uważani byli za strażników moralności. Byli wychowawcami młodzieży szlacheckiej. Ucząc tańców prezentowali własne interpretacje popularnych tańców ludowych, jednakże zmodyfikowanych tak aby pasowały do dworskiej ogłady. Tancmistrze, bo tak ich nazywano, stworzyli układ 5 podstawowych pozycji stóp, które stały się podstawa dzisiejszego baletu. Ich ważna rola społeczna utrzymywała się przez dość długi czas. Niestety czasy się zmieniały, taniec stawał się co raz bardziej popularny. Nastąpiło znaczne rozluźnienie obyczajów dworskich. Powstawały tańce, które pozwalały na co raz większą swobodę. Szlachta straciła na znaczeniu, które w zamian zyskała klasa średnia. Strażnicy moralności już nie były potrzebni. Tańce dworskie ewoluowały. Pojawił się walc, który początkowo wzbudzał wiele kontrowersji. Uważano go za niemoralny, a przede wszystkim niebezpieczny, gdyż zdarzały się śmiertelne wypadki podczas jego wykonywania. Zaczęto otwierać lokale taneczne, odbywały się niezliczone karnawały. Prawdziwi tancmistrze poszli w zapomnienie, ich rolę zaczęli odgrywać zawodowi tancerze. Tak pozostało do dziś.

  1. 27 października 2016
  2. 13:51