jive

Jive – prawdziwy wulkan energii

Do Europy trafił jako jitterbug, mylony jest z rock and rollem i ma przy tym wiele wspólnego z boogie woogie. Jive to niesamowicie energiczny taniec, który wprost tętni życiem i zmusza do uśmiechu. Wymaga dobrej kondycji i koordynacji, jednak odwdzięcza się wspaniałym efektem i przede wszystkim dobrą zabawą. Wszystkim nienawidzącym rutyny można śmiało polecić rozpoczęcie przygody z tym tańcem.

szkoła tańca trójmiasto

Historia Jive

Początki jive’a przypadają, podobnie jak w przypadku kilku innych styli na rok 1910, kiedy to nastąpiła rewolucja taneczna. W Europie znamy ten taniec od lat czterdziestych, kiedy to został przywieziony przez żołnierzy. Dostrzega się w nim elementy jazzowe i swingowe. Jest to bardzo szybki i dynamiczny taniec. Charakterystyczne dla niego elementy to kopnięcia (tzw. kicki) i chasse. Liczne podskoki polegają na silnym wbijaniu nóg w parkiet, co przywodzi na myśl deptanie robaków ( stąd nazwa jitterbug). Mimo mocnego stawiania nóg, ciało wybijając się sprawia wrażenie lekkiego. Ciężar ciała powinien utrzymywać się z przodu.

Dynamiczne wybicia, kopnięcia i obroty, wykonywane w bardzo szybkim tempie, sprawiają, że trudno oderwać wzrok od tańczących. Dla tancerza jest to zaś niesamowita zabawa, ale i spory wysiłek. Trudno jest bowiem pogodzić świetną technikę z szybkim rytmem. Doskonała synchronizacja partnerów również nie należy do najprostszych. Ze względu na swoją złożoność jive nie potrafi się znudzić.

nauka tańca gdańsk

Jive jest latynoamerykańskim tańcem turniejowym i wykonuje się go jako ostatni. Wymaga zatem odpowiednich strojów. Są one, podobnie jak w przypadku pozostałych z tej grupy, dość swobodne. Partner zazwyczaj ubrany jest na czarno, natomiast prawdziwą ozdobą jest sukienka partnerki, pełna cekinów, frędzli i falbanek. Ich ruch dodatkowo podkreśla intensywne ruchy na parkiecie. Strój uzupełniają typowe dla tańców latynoskich sandałki.

Każdy, kto spróbuje jive’a, zakocha się w nim na długie lata. Styl ten po prostu uzależnia i wyciąga na parkiet już przy pierwszych taktach muzyki. Stworzony jest przede wszystkim po to, by móc cieszyć się muzyką, dlatego warto spróbować się z nim zapoznać.

Grafik

  1. 28 sierpnia 2017
  2. 10:52