joga funkcjonalna

Joga funkcjonalna

Joga kojarzy się wielu osobom przede wszystkim z medytacją i wyciszeniem. Z założenia nie jest uznawana za trening, ponieważ ma na celu głównie pracę nad duchowością. Tymczasem joga funkcjonalna łączy w sobie medytację z wiedzą na temat funkcjonowania ciała człowieka. Wpływa więc nie tylko na rozwój mentalny, ale i wzmocnienie naszych mięśni.

taniec gdańsk

W swoim nowym wydaniu dyscyplina ta wykorzystuje elementy tradycyjnej jogi, wzbogacając je o ruchy pozwalające zminimalizować ryzyko kontuzji, za to maksymalizujące pracę naszego ciała. Pozycje są tak dobrane by wzmacniać kręgosłup i odciążać go podczas ćwiczeń. W ramach kolejnych spotkań wzmacnia się elastyczność i siła mięśnia, a co za tym idzie poprawia się funkcjonowanie układu krążenia oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Joga funkcjonalna – nowe podejście

W przeciwieństwie to swojej pierwotnej wersji, joga funkcjonalna ogranicza rozciąganie. Niektóre popularne pozycje są bardzo kontuzjogenne, a przy tym zbędne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Ćwiczenia mają na celu utrzymanie mobilności i swobody ruchu wraz z płynącymi latami. Ważniejsze niż założenie nogi za głowę jest tu wzmacnianie mięśni, zwłaszcza głębokich. To krok naprzód dla joginów, którzy do tej pory byli zdania, że samo rozciąganie wystarczy dla zachowania zdrowia. Tymczasem to siła mięśni sprawia, że każdego dnia czujemy się dobrze i możemy poruszać naszym ciałem w pełnym zakresie jego możliwości. Z każdymi kolejnymi zajęciami człowiek staje się silniejszy i sprawniejszy, co owocuje wewnętrzną harmonią.

pierwszy taniec gdańsk

Joga funkcjonalna została wzbogacona o elementy dynamiczne, spełniające rolę rozgrzewki przed treningiem. Jest oparta na naturalnych dla ciała ruchach i pozycjach (np. przysiad), co pozwala na zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa i klatki piersiowej. Dzięki swej wszechstronności i prozdrowotnemu charakterowi, jest to jedna z najlepiej skonstruowanych technik treningowych.

Wzmocnienie ciała i likwidowanie napięć mięśniowych znacząco wpływa nie tylko na wygląd naszej sylwetki, ale przede wszystkim na samopoczucie. Wraca wypoczęcie, pogoda ducha i wewnętrzny spokój. Joga funkcjonalna jest więc doskonałą metodą walki ze stresem.

Sprawdź kiedy prowadzone są zajęcia

  1. 7 listopada 2017
  2. 09:59