tańce indyjskie

Klasyczne tańce indyjskie

W Europie kojarzone są przede wszystkim z barwnymi bollywoodzkimi filmami. Tańce indyjskie są jednak nie tylko elementem spektaklu, ale i ważną częścią kultury w Indiach. Uczą się ich już małe dzieci, ponieważ opanowanie właściwej techniki zajmuje wiele lat. Na czym polega sztuka, jaką wyrażają hindusi poprzez mowę ciała?

szkoła tańca gdańsk

Tańce indyjskie zgodnie z wierzeniami pochodzą od bogów. Początkowo stanowiły one obrzęd sakralny i były tańczone wyłącznie w świątyniach. Wiązały się one z mitologią. Taniec najczęściej wykonywany był przez kapłanki dewadasi, a na celu miał uwolnienie duszy od materialności i zbliżenie jej do boskości. W zależności od regionu Indii, wyodrębniło się siedem podstawowych tańców: Bharatanatjam, Kathakali, Kućipudi, Mohiniyattam, Kathak, Manipuri oraz Odissi. Każdy z nich jest inny. Inne ruchy i formy wyrażania siebie, a także techniki sprawiły, że powstało wiele zawodowych szkół, które przygotowują od profesjonalnego tańca. Każdy styl dzieli się na taniec i wyraz. Poprzez symbolikę gestów, czyli mudrę, opowiadana jest pewna historia. Dlatego też ich nauka jest bardzo skomplikowana.

Tańce indyjskie – sztuka przekazu

Pierwotnie wierzono, że człowiek od zawsze związany jest z muzyką. Samo bicie serca nadaje pewien rytm, dzięki któremu czucie muzyki powinno być dla nas naturalne. Taniec indyjski to silna ekspresja, a więc wymaga wczucia się w swoją rolę. Dlatego też jest on wykorzystywany w każdym filmie produkowanym w Bollywood. Fenomen tych filmów polega na tym, że historia w dużej mierze opowiadana jest poprzez śpiew i taniec. Wszystko to ma za zadanie przedstawić fabułę w mniej dosłowny sposób. Pozwala to na odebranie jej bardziej emocjonalnie.

nauka tańca gdańsk

Najczęściej stosowane w tańcu indyjskim są wyskoki, a także wymachy rąk. W przypadku kobiet kluczowa jest praca bioder i nadgarstków, które to najlepiej prezentują się przyozdobione w liczne bransoletki. Do typowych rekwizytów zalicza się woal oraz na przykład podczas garby kijki dandiya.

Taniec indyjski to swego rodzaju teatr. To opowieść wyrażona poprzez ruch, czyli w najpiękniejszy możliwy sposób.

  1. 9 listopada 2017
  2. 15:38