locking

Czym wyróżnia się locking?

Street dance od zawsze ceniony jest za różnorodność i dowolność w łączeniu gatunków tanecznych. Znanym dobrze stylom, takim jak breakdance, dancehall, czy popping, towarzyszy locking. Ten charakterystyczny taniec polega na szybkich ruchach górnych partii ciała, połączonych ze swobodnym poruszaniem nogami. Jest on typowy dla stylu Funk, związanego z kulturą hip hopu. Czym locking wyróżnia się na tle pozostałych tańców?

pierwszy taniec gdańsk

Jak powstał locking?

Początki hip hopu, przypadające na lata 70-te, to również okres, w którym rozwinął się locking. Wtedy to nowojorskie przedmieścia, z Bronxem na czele, opanowały grupy taneczne, coraz odważniej wychodzące na ulice. Sam taniec zrodził się natomiast w Los Angeles, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano świeże ruchy. Mówi się, że wyewoluował na parkiecie podczas imprezy, na której pomysłodawca próbował zaimponować dziewczynie, poprzez rozśmieszenie jej zabawnymi krokami.

Charakterystyczne dla lockingu są zatrzymania i płynne przejścia między figurami. Dodatkową atrakcją są częste zmiany tempa. Nie jest to więc styl statyczny. Jest on ciekawy zarówno dla samego tancerza, jak i widowni. Osoba wykonująca choreografię powinna pamiętać o uzupełnieniu wystąpienia o odpowiednią mimikę. Jest to bowiem element spektaklu, jaki tworzy wokół siebie tancerz. Muzyka funkowa sprawia, że klimat tańca jest bardzo swobodny i wesoły. Mimo licznych zastygnięć, locking jest bardzo płynny.

Typowe dla lockingu ruchy to przede wszystkim:

– lock, czyli zatrzymanie w lekko pochylonej pozycji, z uniesionymi rękami,

– point, będący wskazaniem kierunku następnego ruchu,

– wrist twirl, polegający na kręceniu nadgarstkami we wszystkie strony.

nauka tańca trójmiasto

Locking to symbol luzu i wyraz dystansu do samego siebie. Ciekawe figury, łączące w sobie wyskoki, zejście do przysiadu podpartego i liczne odchylenia ciała, tworzą z tancerza króla parkietu. Niektóre spontaniczne kombinacje wymagają naprawdę sporej przestrzeni. To właśnie dzięki temu są tak widowiskowe. Wiele kroków ma jednak charakter użytkowy, a więc doskonale sprawdzą się one podczas klubowych imprez. Warto więc spróbować swoich sił w tym gatunku, ze względu na jego rozrywkowy styl.

  1. 4 grudnia 2017
  2. 14:50