mambo gdańsk

Za co kochamy mambo?

Moda na tańce latynoamerykańskie nigdy nie przemija. Od początków XX wieku aż po dzień dzisiejszy nieustannie powraca zaskakując coraz to nowszymi formami. Jednym z najbardziej uwielbianych tańców południowych jest niezwykle żywiołowe mambo. Ten kubański taniec był prawdziwym hitem lat trzydziestych, kilkukrotnie powracając na fali popularności w kolejnych dekadach. Sprawdź i poznaj magię mambo Gdańsk SoSalsa.

szkoła tańca dla dzieci gdańsk

 Zaskakująca popularność

Historię tego tańca wiąże się z latami trzydziestymi ubiegłego stulecia, kiedy to połączono swing z muzyką kubańską. W ten sposób zrodził się zupełnie nowy styl. Na salonach występował do początku lat pięćdziesiątych, kiedy to ustąpił miejsca młodszym gatunkom, takim jak cha-cha. Mambo bardzo przypomina sambę. Jest jednak bardziej miękkie w ruchu. Obecnie jednak taniec ten wiązany jest z nazwą  new york salsa.

Mambo jest tańcem szybkim, co wcale nie pozbawia go precyzyjnych ruchów. Jest przez to trudniejsze do nauki niż cha-cha. Muzyka, towarzysząca tańcu jest niezwykle żywa. Typowe instrumenty stosowane do niej to bongosy, guero, marakasy i instrumenty dęte. Nie sposób stać w miejscu, słysząc takie połączenie dźwięków. Zanim mambo zostało sprowadzone do Stanów Zjednoczonych, towarzyszyły mu niezwykle wyraziste ruchy akrobatyczne, złagodzone w swojej późniejszej odsłonie. W tańcu, podobnie, jak w całej grupie latynoamerykańskiej, powinny być silnie zaznaczone ruchy bioder. Nie oznacza to wcale, że nie wykorzystuje się pozostałych partii. Ważne jest pokazanie ruch głowy, ramion i nóg. Wszystko to ma nadać tańcu zmysłowości. Silnie zaakcentowane ruchy powinny być wyeksponowane poprzez odpowiednio skąpy strój partnerki, która skupia na sobie całą uwagę.

nauka tańca dla dzieci gdańsk

Wielki powrót

Pomimo różnorodności, jaką zaoferowały namnażające się style w tańcu, mambo pozostało jednym z tych najlepiej rozpoznawalnych. Wszystko to za zasługą Dirty Dancing, będącego wielkim hitem kinowym. Ten film przywrócił tańcu dawną świetność. Jego sukces powtórzył sequel z 2005 roku. Równie rozpoznawalne są również utwory Mambo Italiano, czy Mambo No5, które nawet współcześnie pojawiają się na imprezach. By poczuć na sobie ten klimat, warto wybrać mambo Gdańsk SoSalsa.  

  1. 5 czerwca 2017
  2. 13:07