nauka balet gdańsk

Balet zza sceny

Balet to taniec, który wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń. Można traktować to, jak ciągłą walkę z samym sobą, podnoszenie coraz to wyżej poprzeczki i pokonywanie własnych barier. Efekt zaangażowania jest fascynujący dla każdego oglądającego spektakl. Balet to połączenie tańca, choreografii, pięknych scenografii oraz wyraźnych emocji. Przyjdź i przekonaj się na czym polega nauka balet Gdańsk.

Balet wywodzi się z renesansowych maskarad organizowanych we Włoszech. Jego rozkwit nastąpił w XVII wieku we Francji. W trakcie wojny całkowicie zapomniano o balecie. Wprowadzono go ponownie do Europy w Rosji przez grupę „Balety Rosyjskie”. Wpleciono w niego tańce ludowe. Balet współczesny został wykreowany przez G. Balanchine oraz W. Forsythe. Obecny taniec baletowy jest całkowicie inny niż za czasów jego rosyjskich początków.

szkoła tańca trójmiasto

Historia baletu

Początki nauki baletu są bardzo trudne dla każdego tancerza. Z reguły zaczyna się tańczyć balet od małego, gdyż wpływa to na wszechstronny jego rozwój. Potrzeba wypracować właściwą równowagę i postawę. Cały czas trzeba dbać o zgrabną, a zarazem silną sylwetkę. Balet uczy siły, delikatności i samodyscypliny, co można zauważyć, oglądając balet. Ból i trud początków z całą pewności wynagradza uczucie, jakie towarzyszy baletnicom w trakcie występów. Jest to historia, w której bieg każdy tancerz na scenie wkłada własny wysiłek, by widzowie mogli ją zobaczyć i zrozumieć jej przekaz.

W społeczeństwie chodzi wiele tzw. plotek i mitów na temat baletu. Jak już napisane zostało powyżej, balet powinno zaczynać tańczyć w bardzo młodym wieku. 13 lat to może być już za późno by nauczyć się podstaw. Nie do końca jest to prawda. Najważniejsze jest, aby nauczyć się ruchów, figur, mieć równowagę i odpowiednią podstawę. Ciało tancerza musi być elastyczne i poruszać się z gracją. Posiadając takie atuty, wiek nie jest granicą, choć oczywiście im wcześniej, tym lepiej rozpocząć nauka balet Gdańsk.

Każda z baletnic musi posiadać zgrabne ciało i utrzymywać odpowiednią wagę. Nie jest to dość trudne ze względu na spalone kalorie podczas wykonywanych zajęć i ćwiczeń. Odpowiednio utrzymywana dieta wspomaga organizm i daje odpowiednią siłę, by móc ćwiczyć.

Mówi się, że baletnice mają zdeformowane stopy. Nic bardziej mylnego. W Pointach, czyli butach do tańczenia staje się na czubkach palców. Faktycznie może to być bolesne, ale na wczesnym etapie ćwiczeń nie jest to zbyt często stosowane, aby miało zdeformować w żaden sposób stopy. Poranione stopy mogą mieć zawodowe baletnice, które w pointach tańczą bardzo dużo godzin, a nie amatorzy. 

taniec trójmiasto

Nauka balet Gdańsk nie dla amatorów

Oglądając spektakle baletu, myśli się, że wszystkie wykonywane przez tancerzy piruety czy podskoki to łatwizna, że nie jest to trudne, że każdy by tak potrafi. Jeśli tak się dzieje naprawdę, to można tylko pogratulować baletnicom. Ani wykonywane figury, ani podskoki nie są łatwe, a że efekt jest, jaki jest na scenie, to tylko niewyobrażalna liczba godzin treningów i ćwiczeń tancerzy. Żeby zrozumieć specyfikę baletu, należałoby choć raz udać się na zajęcia i poczuć na własnej skórze jak ciężka jest to praca.

W balecie tańczą i kobiety i mężczyźni. Wielu ocenia ich jako niemęskich. Nie można w ten sposób oceniać innych nie znając jego ciężkiej pracy w efekt, jaki pokazuje na scenie. To oni podnoszą kobiety, muszą mieć siłę i grację, równowagę, by utrzymać i partnerkę i siebie. Balet uczy delikatności każdego, kto próbuje tańczyć w tym stylu. Daje wiarę we własne możliwości, która przeradza się w pewność siebie okazywaną na scenie.

 

Zapisz się na zajęcia

  1. 24 sierpnia 2017
  2. 10:33