nauka tańca gdańsk

Paso Doble – walka w tańcu

 Hiszpańska corrida przeniesiona na parkiet. Tak w kilku słowach można opisać paso doble. Występuje on na turniejach tańca towarzyskiego w grupie latynoamerykańskiej. Taniec ten to prawdziwe widowisko. Warto zatem zająć miejsca w pierwszym rzędzie, by nie przegapić żadnego z elementów tego przedstawienia.

paso doble gdańsk

 

Technika paso doble

Ten wyjątkowy styl pochodzi z Hiszpanii, choć niektórzy korzeni doszukują się również we Francji. W tańcu partner wciela się w rolę toreadora. Partnerka zaś w zależności od charakteru choreografii staje się bykiem, bądź płachtą. Cały taniec to opowieść i dzieli się na trzy części. Każda z nich posiada określoną liczbę taktów i zaakcentowana jest silnym uderzeniem na końcu. Trudno zatem pominąć wybrane kroki lub skracać choreografię, ponieważ wszystko musi być doskonale rozłożone w czasie. Kolejne etapy przedstawienia to wejście na arenę, walka z bykiem, zabicie zwierzęta i marsz zwycięstwa po zakończonej walce.

Na początku tańca, partnerzy ustawiają się naprzeciwko siebie w dramatycznych pozach. Stoją nieruchomo, aż nie usłyszą pierwszych dźwięków muzyki. Ta zaś ma charakter typowo marszowy. Napięcie narasta powoli. Powoli również partnerzy zbliżają się do siebie, na koniec przyjmując pozycję zasadniczą. Biodra powinny się ze sobą stykać. Paso doble pozwala na niesamowitą różnorodność, ze względu na wiele kombinacji kroków. Mamy tu między innymi chód marszowy, kroki boczne, stąpanie w miejscu, obroty oraz wznoszenie i opadanie. Trudniejsze kombinacje tańczone są osobno, by później ciała partnerów wręcz się skrzyżowały.

szkoła tańca gdańsk

Paso doble wymaga nie tylko doskonale rozwiniętych umiejętności tanecznych, ale i umiejętności odpowiedniej ekspresji i wyrażenia emocji. To prawdziwy popis umiejętności aktorskich. Taniec ten jest niesamowicie intensywny. Wymaga od partnerów stałego napięcia między nimi oraz zdecydowanych, dramatycznych kroków. Potrzebna jest nie tylko mocna mowa ciała, ale i długie, silne spojrzenia, utrzymywane stale, przez cały okres trwania tańca. Naukę tego tańca można śmiało polecić każdemu, kto w tańcu odnajduje swoją pasję i pragnie doświadczać silnych emocji nie tylko na parkiecie.

  1. 29 sierpnia 2017
  2. 13:34