Polskie tańce ludowe

Polskie tańce ludowe

Jak głosi stare przysłowie – Cudze chwalicie, swego nie znacie. Wielu z nas zachwyca się stylami tańca z odległych zakątków świata, nie mając pojęcia o tym, jakie tańce wywodzą się z Polski. Wśród naszych tańców narodowych znajdują się polskie tańce ludowe. Skąd konkretnie pochodzą i jak się je tańczy? Polskie tańce ludowe dzielą się na: Krakowiaka, Kujawiaka, Mazura, Oberka i Poloneza. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

 

Krakowiak

Jak sama nazwa wskazuje wywodzi się  z okolic Krakowa. To bardzo szybki, energiczny i żywy taniec tańczony w parach. Charakteryzuje się dużą dynamiką. Jest on utrzymywany w ósemkowej oraz synkopowej rytmice. Nie brakuje w nim licznych hołubców, podskoków, a nawet uciekania i gonienia partnera. Jego tradycyjna forma składa się z tańca przeplatanego śpiewem.

Kujawiak

Pochodzi z Kujaw i jest absolutnym przeciwieństwem Krakowiaka, jeśli chodzi o dynamikę tańczenia. Jest zdecydowanie najwolniejszym spośród polskich tańców ludowych. Jest to także taniec wykonywany w duecie. Jego tradycyjna forma opiera się na spokojnym tonie, jednak może być wykonywany w tempie od umiarkowanego do żywego.

polskie tańce ludowe, sosalsa 2

polskie tańce ludowe, sosalsa 2

Mazur

To pochodzący z Mazowsza taniec ludowy. Jest on połączeniem trzech tańców: oberka, mazurka oraz kujawiaka. Niezwykle rytmiczny i wesoły. Niegdyś tańczony na dworach szlacheckich.

Oberek

Nie jest przypisany do konkretnego regionu Polski. Zyskał popularność na wsiach, a przede wszystkim na Radomszczyźnie i Mazowszu. Jest najszybszym tańcem ludowym. Charakteryzuje się dużą ilością obrotów pary tańczącej w miejscu, a także pojedynczymi stąpnięciami. Wesoły i dynamiczny.

polskie tańce ludowe, sosalsa 3

polskie tańce ludowe, sosalsa 3

Polonez

Nie odnosi się do jednego regionu. Ten taniec ludowy nazywany jest również „chodzonym”. Dawniej był to taniec dworski. Niezwykle dostojny, utrzymujący się w dość powolnym tempie.

Wszystkie te tańce ludowe są głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Odzwierciedlają one namiastkę tego, jak wyglądała polska kultura. Są niezwykle wartościowe, a co najważniejsze w dalszym ciągu popularne w pewnych regionach naszego kraju.

 

  1. 13 października 2017
  2. 14:43