popping

Popping – energiczny taniec robota

Popping to taniec z rodziny ,,funky styles” tańczony początkowo do energicznych przebojów artystów takich jak James Brown, Kool and the Gang czy Zapp band. Klimat tego stylu powiązany jest ściśle z kontekstem amerykańskiego stylu życia społeczności afroamerykańskiej w latach siedemdziesiątych na przedmieściach Kalifornii.

Lata siedemdziesiąte w Ameryce to jeden z ciekawszych momentów w historii tego kontynentu. Pod koniec burzliwej ery wodnika obfitującej w kontrkulturowe ruchy akademickie i masowe protesty ludności afroamerykańskiej o prawa obywatelskie, po epoce dzieci kwiatów, Woodstock’ a, Janis Joplin i Jimmy Hendrix’ a nadchodzi okres, który dzisiaj z wypiekami na twarzy i nostalgią w oczach, nazywamy – szaloną dekadą disco.

Nowa epoka przynosi rewolucję w tańcu. Przewrót muzyczny, który zaowocował w nowe nurty, takie jak: funky, soul i disco przyczynił się do narodzin nowych stylów tanecznych.

taniec Trójmiasto, nauka tańca Gdańsk, szkoła tańca Trójmiasto, nauka tańca Trójmiasto

taniec Trójmiasto, nauka tańca Gdańsk, szkoła tańca Trójmiasto, nauka tańca Trójmiasto

Popping został stworzony przez ,,Boogaloo” Sama i jego brata – Popin’a Peta, którzy zainspirowani charakterystycznym: energicznym, żwawym i wyraźnym ruchem w tańcu grup występujących w programie telewizyjnym Soul Train oraz muzyką funk, która rozbrzmiewała w odbiornikach wszystkich mieszkańców miast i miasteczek, połączyli powyższe cechy i stworzyli własny niepowtarzalny styl – przypominający „ruchy robota”.

Technika w Popping’u 

 

Metoda taneczna tego wyjątkowego tańca opiera się o szybkie, przerywane napięcia mięśni, które tworzą efekt „szarpania”.

Popping składa się z wielu stylów, między innymi:

– boogaloo – tancerz przypomina rozciągającą się gumę

– vibrating – silne spinanie mięśni, które powoduje drżenie partii ciała

– puppet – wykonywanie gestów, dzięki którym osoba wykonująca przypomina kukiełkę, lalkę

– miming – tancerz naśladuje ruchy mima

– crazy legs czyli szalone nogi – bardzo szybkie ruchy nogami

– animation – wykonywane ruchy przypominają animację poklatkową

– cobra – to styl naśladujący gwałtowne ruchy węża cobra,

– isolation – gesty danych części ciała, które wyglądają, jakby były ,,odizolowane”.

Popping to przede wszystkim uliczny styl tańca, który nabiera charakteru po licznych treningach. Wbrew pozorom nie jest on taki trudny, ponieważ większość ruchów opiera się tu o tricki, które tworzą niesamowity efekt.

  1. 19 października 2016
  2. 11:19