rumba

Rumba – Taniec Miłości

Popularnie nazywa się ją tańcem miłości. Pełna pasji i namiętna rumba to jeden z najbardziej ognistych tańców. Należy ona do grupy latynoamerykańskiej tańca towarzyskiego. Wymaga prawdziwego iskrzenia między partnerami, ponieważ dopiero wtedy można mówić o doskonałym jej wykonaniu.

szkoła tańca gdańsk

Korzenie rumby

Ten gorący taniec kojarzony jest przede wszystkim z Kubą. Powstał dzięki afrykańskim niewolnikom sprowadzonym na jej tereny. Wówczas był kojarzony z kultem płodności. Dopiero po wielu latach został uznany za taniec towarzyski. Rumba popularność zaczęła zyskiwać w XIX wieku, kiedy to zniesiono niewolnictwo na Kubie i zaczęły namnażać się solares, czyli małe osiedla, zrzeszające czarnoskórych oraz białych ludzi, zatrudnionych tam w sklepikach. W tych biednych środowiskach zrodziła się rumba, której nazwa oznacza imprezę. Ze względu na początkowy brak instrumentów, muzykę do niej tworzyło się z przedmiotów codziennego użytku. Typowymi „instrumentami” były m.in. meble i pudła. Wybijanemu rytmowi z reguły towarzyszył zmysłowy śpiew.

Uwodzenie na parkiecie

Rumba, zwłaszcza ta w wersji towarzyskiej, jest grą kobiety z mężczyzną. Partnerka stara się zwodzić partnera. Kusi go, a następnie stara się wymykać. Przyciąga go do siebie, a następnie wzrokiem szuka innego. To on jednak prowadzi ją w tańcu i decyduje o przebiegu gry. Taniec ten jest zatem swego rodzaju przedstawieniem. Poza techniką ważna jest tutaj rola, w którą się wcielamy. Należy się zaangażować, uwolnić erotyzm, który jest esencją całego tańca. Wężowe, zmysłowe ruchy i intensywne spojrzenia stanowią jego podstawę. Najważniejsza jest tu kobieta. To ona skupia na sobie całą uwagę. Jest odważna i uwodzicielska. Powinien to podkreślać również jej strój.

taniec gdańsk

Rumba – technika i style 

Rumba towarzyska w wersji uproszczonej posiada dość proste kroki podstawowe i może być z powodzeniem tańczona podczas imprez. Jeżeli jednak chcemy dobrze ją poznać, musimy dać sobie czas na opanowanie techniki. Równie ważne jest przełamanie wewnętrznych barier w związku z bliskością partnera, ponieważ efektowne wykonanie tańca wiąże się z wkroczeniem w strefę intymną. Dotyczy to przede wszystkim najpopularniejszego stylu guaguancó. Na Kubie znany jest również yambu, pozbawiony przesyconych erotyzmem ruchów bioder, oraz columbia, czyli nieco szybsza wersja rumby, tańczona przez mężczyzn.

Rumbę najczęściej poleca się zakochanym, ponieważ niesamowicie pobudza emocje między partnerami. Jest też dobrym sprawdzianem zaufania, ze względu na konieczność dopuszczenia do siebie drugiej osoby. Dopiero łapiąc wspólny rytm i tworząc na parkiecie jedność, można mówić o prawdziwym charakterze tego tańca.

Zapisz się

  1. 30 sierpnia 2017
  2. 14:48