rumba

Rumba – taniec zmysłów w SoSalsa

Jednym z najbardziej efektownych stylów tańca towarzyskiego jest Rumba. Mówi się o niej, jako o tańcu miłosnym, erotycznym. Posiada w swoich choreografiach wiele pikanterii i kuszących kroków. W historii rumby można doszukać się nawet takich faktów jak zakaz jej tańczenia, właśnie ze względu na jej seksualny charakter. Każdy układ opowiada pewną historię mężczyzny kuszonego przez kobietę. Wbrew pozorom to mężczyzna odgrywa dominującą rolę, pozornie podejmując grę. Taniec ten wymaga znakomitej koordynacji ruchowej i fizycznej.

Rumba przynależy do tańców latynoamerykańskich. Wywodzi się z tańca ludowego z Kuby. Została tam przywieziona przez afrykańskich niewolników. Po zniesieniu niewolnictwa organizowane były imprezy zbiorcze zwane właśnie rumbą. Przy gorącej muzyce, oczywistym następstwem były narodziny tańca. Rumba jako taniec ludowy nasycony jest erotyzmem, gwałtownymi ruchami ramion i bioder. Można mówić również o rumbie towarzyskiej. Nazywa się je przez odrębne nazwy: guaracha, który jest tańcem szybkim i żywiołowym, oraz spokojniejsze i wolniejsze son i bolero. W Europie z kolei rumbę zatańczono publicznie pod koniec lat 30., ale nie została przyjęta z entuzjazmem. Popularna stała się dopiero przez Monsieur Pierre, kiedy ze swoją partnerką w 1930 roku spopularyzował ten styl i w 1934 r. zdefiniował go i przedstawił sposób tańczenia rumby.

taniec towarzyski Gdańsk, nauka tańca Trójmiasto, szkoła tańca Gdańsk

Rumba jest tańcem, w którym poza barkami i głową tańczy całe ciało. Aczkolwiek ruchy kołyszących się bioder muszą być naturalne i kuszące. Np. kiedy poruszamy lewą nogą, poruszamy również lewym biodrem. Kroki stawiamy od podeszwy na całą stopę, unikając niepożądanych efektów opadania czy unoszenia. Para tańcząca rumbę może tańczyć ją oddzielnie w oddaleniu obok siebie, natomiast kiedy partner prowadzi tancerkę, trzyma ją pod prawy ramieniem albo tylko jedną ręką. To, co wyróżnia rumbę wśród innych tańców, jest jej statyczność. Jak się przyjrzeć w tym stylu tańczy się prawie w miejscu, kusząc się wzajemnie. Tańcząc rumbę, jak inne tańce towarzyskie tańczy się w pozycji zasadniczej (prosta postawa, wysoko głowa, napięty brzuch, ciężar na całych stopach) lub otwartej (tancerz trzyma swoją partnerkę zwykle za prawą rękę w odległości około 40 cm od niej).

W rumbie można połączyć wiele możliwych kroków. Ważne, aby taniec był efektowny i kuszący również dla widzów. Jest to zabawa i perfekcja w jednym. Rumba jest tańcem dla wszystkich, amatorów, jak i profesjonalnych tancerzy. Jest głównym tańcem latynoskiej Ameryki, który stawia na zaangażowanie i przekazanie uczuć  w odgrywanym spektaklu w większej mierze niż na technikę.

  1. 17 października 2016
  2. 14:06