tańce latino gdańsk

Tańce latynoamerykańskie

Tańce latynoamerykańskie znane są na całym świecie w rożnych odsłonach. Łączy je jednak coś wspólnego. Wszystkie wymagają poniesienia przez niezwykle rytmiczną muzykę i bliskości z partnerem. Style latynoskie są wyrazem pasji i namiętności, dlatego też od przeszło dwóch dekad należą do najpopularniejszych w wielu szkołach tańca. Zapisz się na tańce latino Gdańsk SoSalsa i poczuj południowe klimaty.

Tańce turniejowe

Pośród wielu tańców zrodzonych w Ameryce Południowej, w turniejach występuje tylko pięć z nich. Samba, to żywiołowy taniec kochanków, w którym ruch opiera się na falowaniu ciał oraz szybkim stawianiu kroków. Partnerzy krążą wokół siebie, jakby chcieli się przechytrzyć. Taniec ten ma być zabawą dwojga kochanków. Rumba jest zaś przepełniona erotyzmem. Wymaga od tancerki zrozumienia sztuki uwodzenia każdą partią ciała. Ma droczyć się z partnerem, który ją prowadzi. Bardzo podobna do rumby jest najmłodsza spośród tańców cha-cha. Różnica polega na silniejszym przeprostowaniu nóg oraz szybszych krokach, na zasadzie odstaw-dostaw.

nauka tańca gdańsk

Wyróżniającym się stylem jest zdecydowanie paso doble, będący pochodzenia hiszpańskiego. Opiera się on na trzech częściach, teatralnie obrazujących pełną napięcia walkę torreadora z bykiem. Wymaga perfekcyjnego przygotowania choreografii, ponieważ każda z części nastawiona jest na określoną liczbę taktów. Jako ostatni na turnieju tańczony jest jive, będący sprawdzianem nie tylko umiejętności, ale i kondycji tancerzy. Kroki wykonuje się poprzez silne naciskanie nogami na parkiet. Towarzyszą im podskoki, kopnięcia i obroty. Taniec tan przypomina rock and rolla, jednak pozbawiony jest podrzutów partnerki.

Tańce użytkowe

Najpopularniejsza i najczęściej wybierana przez kursantów jest nasza ukochana salsa. Bardzo swobodna, czerpiąca z wielu innych stylów. Pozwala na spontaniczność, a tym samym największą radość z tańczenia. Podobieństwo można zauważyć w spokojnym mambo, nazywane często New York Salsa. Szczyt jego popularności przypadł na połowę XX wieku, dlatego też pojawiło się między innymi w obu częściach filmu Dirty Dancing.

szkoła tańca gdańsk

Większość z wymienionych tańców zawdzięczamy Kubie, jednak kraje takie jak Dominikana również przyczyniły się do rozwoju trendu latino. Narodowy taniec Dominikany, czyli merengue to nic innego jak taniec niewolników. Stąd też sporadyczne odrywanie stóp od ziemi i koncentracja na pracy samych bioder. Na wiejskich terenach Dominikany powstała zaś niezwykle lubiana bachata. Pierwotnie była romantycznym i smutnym tańcem, choć w krokach przypominała cha-chę. Dziś została uproszczona i spowolniona i właśnie w tej wersji najczęściej pojawia się w szkołach tańca. Równie smutny charakter posiada argentyńskie tango. Nasycone namiętnością nieszczęśliwych kochanków, pozwala na dużą bliskość partnerów. Od klasycznej wersji tego tańca wyróżnia się przede wszystkim skrzyżnymi krokami.

Kultura latynoamerykańska wytworzyła tak wiele różnych stylów, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Nic więc dziwnego, że podbiły również polskie parkiety. Zapisz się na wybrane tańce latino Gdańsk SoSalsa!

  1. 17 stycznia 2017
  2. 09:49