Taniec Afrykański

Mówi się, że nikt nie czuje rytmu tak, jak osoby o afrykańskich korzeniach. Trudno się dziwić, skoro ich przodkowie byli prekursorami dzisiejszych stylów.  Ich taniec był żywiołowy, spontaniczny i niesamowicie angażujący wszystkie partie ciała. Tradycyjne tańce plemienne kojarzą się przede wszystkim z silnymi, radosnymi emocjami. W dzisiejszych czasach na parkietach króluje dancehall, który mimo jamajskiego pochodzenia ma wiele wspólnego z odrębnym kontynentem. Taniec Afrykański Gdańsk SoSalsa zaprezentuje Ci na wybranych kursach. 

taniec-gdansk

Korzenie

Charakterystyczny rytm, wybijany przez afrykańskie bębny to idealny podkład dla popularnych w Afryce Środkowej jamajkans i ndongolo. Dawniej wiązały się one z wierzeniami i rytuałami. Plemiona oddawały cześć swoim bogom i uprawiały czary.  W wielu tańcach ruchy oddawały pracę, jaką wykonywali prości ludzie. Naśladowało się ruch narzędzi wykorzystywanych przy codziennych czynnościach. Typowymi przedmiotami, jakie odgrywano, były między innymi moździerz, wiosło, czy łopata. Te z pozoru błahe zachowania, nadawały specyficzny rytm każdemu z tańców.

Mówiąc o codzienności, nie nawiązuje się tylko do samej pracy. Specyficzne ruchy odnoszą się również do procesu polowania i roli myśliwego, leśnych i górskich wędrówek, budowy domów i wielu innych. W zależności od terenów i warunków naturalnych, jakie na nich występowały, różnie interpretowano muzykę.

Znaczenie tańca

Tradycyjnie rzadko tańczy się dla samej przyjemności. Wspomniany już wcześniej kult bogów zawsze miał bardzo duże znaczenie dla rozwoju tańca. Analogicznie, niektóre pokazy odbywają się ku czci króla. Taniec jest również niezwykle istotny dla młodych panien, które to podczas tańca trzcin mogą zaprezentować się władcy w jak najlepszym wydaniu, w nadziei na zostanie jego kolejną żoną i spędzenie reszty życia w dobrobycie. Plemiona afrykańskie poprzez taniec celebrują także kolejne etapy życia, np. oficjalne wejście w dorosłość lub odejście ze świata żywych. Symboliczne maski mogą natomiast nawiązywać zarówno do istot nadnaturalnych, jak i poszczególnych klas społecznych.

taniec afrykański gdańsk

Taniec afrykański to nic innego jak wyrażanie siebie. Jest to opowieść o życiu człowieka, o całym jego przebiegu. Dzięki niemu można dowiedzieć się bardzo wiele na temat wszelkich rzeczy wiążących się z płynącym czasem. Dla tych, którzy pragną wyzwolić drzemiącą w środku energię, proponujemy zajęcia, które zostały wzbogacone o taniec afrykański Gdańsk SoSalsa zaprasza.

  1. 9 stycznia 2017
  2. 15:36