taniec irlandzki

Taniec irlandzki

Skoczny, szybki i niesamowicie energiczny. Taniec irlandzki to długowieczna tradycja oraz przede wszystkim świetna zabawa. Wymaga nie lada kondycji, a także pozytywnego nastawienia i dystansu do siebie. Na czym polega fenomen stepu irlandzkiego?

nauka tańca gdańsk

Jak powstał taniec irlandzki?

Przybliżony czas powstania tańca irlandzkiego szacuje się na 300r. p.ne., kiedy to Celtowie przybyli do Irlandii. Prawdziwy jego rozwój przypada jednak na XVI wiek. Od tego czasu pojawiało się coraz więcej wędrownych nauczycieli, którzy przekazywali swoje umiejętności. W ten sposób wykształciło się kilka różnych odmian tego stylu. Dopiero w latach dwudziestych utworzona została komisja, która go ustandaryzowała. Pierwszy turniej natomiast datuje się na 1970r.

Charakterystyka

Taniec irlandzki to przede wszystkim ruchy typowo stepowe, oparte na licznych podskokach. Wyróżnia się trzy formy, w jakich występuje. W grupowej pojawia się od dwóch do czterech tancerzy, tańczących w jednej linii. Można również zaprezentować układ solo lub w formie setu. Ten ostatni polega na tym, ze dwie grupy tancerzy ustawione są naprzeciwko siebie w układzie para na parę, lub mężczyzna – kobieta. Dawniej tańczyło się go głównie na wsi, jednak pojawiał się również na francuskich kotylionach. Taniec irlandzki posiada wiele różnych odmian, gdzie występuje różne metrum. Wykształciły się one różnie w zależności od regionów Irlandii.

taniec trójmiasto

Strój

Dawniej do tańca wystarczyło założyć swoje najlepsze ubrania. Współcześnie do stroju przywiązuje się niezwykle dużą wagę. W przypadku mężczyzny jest to elegancka koszula, spodnie i krawat. Niekiedy ubierany jest kilt. Kobiece sukienki są szyte na zamówienie. Są ręcznie haftowane i dekorowane. Gorsetowa góra i rozkloszowany dół pięknie prezentują się w tańcu. Obuwie to zwykle baletki lub jazzówki. W odmianie stepowej posiadają niewielki obcas oraz klocek przy linii palców, aby każdy krok był doskonale słyszalny.

Taniec irlandzki to świetny motyw na imprezę. Dzięki swej żywiołowości wprawia w świetny humor i pomaga przełamać lody. To piękna tradycja, którą należy kultywować. Warto poznać chociaż podstawowe jego kroki.

  1. 7 listopada 2017
  2. 09:47