Taniec towarzyski

Niekiedy wybierając kurs tańca trudno zdecydować się na jeden gatunek. Tym, którzy w tańcu cenią sobie różnorodność, zdecydowanie można polecić taniec towarzyski Gdańsk. Nasza szkoła oferuje takie zajęcia, by sprostać oczekiwaniom każdego. Nauka polega na opanowaniu z osobna kilku różnych stylów i wymaga nie lada dyscypliny. Umiejętności, jakie można dzięki temu nabyć są jednak warte zachodu.

Taniec towarzyski zyskał popularność na początku XX wieku. Dawniej kojarzony był z jedynie z uprzywilejowanymi klasami społecznymi. Dziś dla każdego tancerza stanowi konieczną podstawę. Przestał być rozrywką uprawianą na salach balowych, a stał się sportem turniejowym.

taniec towarzyski gdańsk

Zasady turniejowe

Podczas turniejów wykonuje się tańce standardowe lub latynoamerykańskie. Kategorie te są punktowane oddzielnie. Do pierwszej grupy zalicza się kolejno walca angielskiego, tango, walca wiedeńskiego, foxtrota i quickstep. Drugie zaś to samba, cha-cha, rumba, paso doble i jive. Pozostałe style to tzw. tańce użytkowe, które nie występują na turniejach jako towarzyskie, mimo, że są one tańczone w parach.

Każdej parze, która decyduje się zgłosić do konkursu, przysługuje odpowiednia grupa wiekowa i klasa taneczna. Grup wiekowych jest aż osiem. Najmłodsi startują w wieku siedmiu lat, szesnastolatkowie uznawani są za dorosłych, natomiast osoby powyżej 35 roku życia wliczane są do seniorów. Klasy taneczne dzielą się na E, D, C ,B, A i S. Podział ten dotyczy turniejów sportowych. Rekreacyjne posiadają swoje własne kryteria. Aby przenieść się do wyższej klasy, należy podczas turnieju otrzymać liczbę punktów kwalifikującą do awansu (nie dotyczy to rekreacyjnych). Każdej klasie przysługują inne zasady, liczba tańców, a nawet ubiór.

taniec-gdansk

Zasady przyznawania punktów są złożone. Oczywiste jest, że wynikowi podlega technika, praca stóp, rytm i dynamika. O ocenie decydują jednak również takie czynniki jak na przykład wygląd ogólny, czyli wyprostowana sylwetka czy wejście i zejście ze sceny. Dodatkową uwagę można skoncentrować na sobie poprzez interpretację muzyki oraz widoczną i zgraną współpracę partnerów. Turniej zatem to nie tylko ocena tego, co tancerze godzinami wypracowywali w salce, ale dosłownie każdy element, który może okazać się decydujący dla ostatecznego wyniku.

Taniec towarzyski to prawdziwy popis umiejętności tanecznych i niesamowite widowisko. Praca z partnerem jest trudna sama w sobie. Wspólne osiągnięcie perfekcji w każdym z ocenianych gatunków jest zaś osiągalna wówczas, gdy para potrafi doskonale współpracować. Wspólna pasja do tańca umacnia partnerów na długie lata.

  1. 5 grudnia 2016
  2. 08:54