Taniec współczesny

Historia opowiedziana mową ciała. Taniec współczesny to prawdziwy spektakl, który każdorazowo grany przybiera inną formę. Na czym polega fenomen tego stylu i dlaczego wciąż tak bardzo zachwyca?

Taniec współczesny najczęściej kojarzony jest z baletem. Trudno się dziwić, ponieważ to od niego czerpie podstawowe kroki. Nie jest jednak tak dokładny i perfekcyjny. Dopuszcza bowiem wyraźny przekaz emocjonalny. Co więcej, wykorzystuje również inne style, takie jak jazz i elementy akrobatyki, co zapewnia mu większą swobodę ruchów. 

 

taniec współczesny gdańsk

 

Korzeni tańca współczesnego można doszukiwać się już pod koniec XIX wieku. Popularność natomiast zyskał w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to spopularyzowany został teatr tańca. Opowiadana historia okazała się ważniejsza niż technika baletowa. Nowo uformowany styl stał się tym samym bliższy człowiekowi, wciąż gotowemu na uniesienia, jednak pragnący silnego przekazu. Widowni łatwiej było zrozumieć treść spektaklu. Mogła chłonąć całość, otrzymując jeszcze mocniejsze doznania. Na tym polega taniec współczesny Gdańsk posiada swój teatr tańca, w którym to możemy podziwiać najlepszych tancerzy.

Niezwykle urokliwy, lekki i emocjonalny. Tak  właśnie można określić taniec współczesny. Jest to płynna opowieść, przesycona uczuciami tancerza. Pozwala na dowolną interpretację muzyki, ponieważ nie ograniczają go sztywne ramy, jak to ma miejsce w balecie. Istotny jest każdy element, a więc mimika, ekspresja, oddech. Wykorzystuje się  grawitację. Ruchy wymagają niesamowitej świadomości ciała i siły mięśni głębokich, by móc wykonać szybki upadek i momentalne uniesienie, następujące z największą delikatnością. Taniec współczesny dopuszcza freestyle, ponieważ jest to taniec emocji, co czyni go pięknym i niepowtarzalnym. Opanowanie kroków to jedno, natomiast ich interpretacja i sposób prezentacji to już coś innego.  

 

 

Pomimo skomplikowanych kroków, taniec współczesny może trenować niemal każdy. Poprawia koordynację, zakres ruchu, siłę mięśni i kondycję. Ponadto poprawia postawę. Osoby, które uczą się tej dyscypliny można rozpoznać z daleka po wyprostowanej sylwetce, trzymanej nie tylko na sali, ale i przez resztę dnia.

Taniec współczesny to doskonała forma wyrażania siebie. Jest nie tylko efektowny, ale i wymagający. Warto jednak spróbować swoich sił, ponieważ korzyści płynące z niego są niezliczone. Dlatego, też pomimo zmieniających się trendów wiele osób wciąż kocha taniec współczesny Gdańsk posiada wiele możliwości, jeśli chodzi o jego naukę. Wystarczy chcieć.

  1. 1 grudnia 2016
  2. 09:17