walc

Na czym polega magia walca?

Płynny, lekki i niesamowicie elegancki. Walc w każdej swej odmianie wzbudza zachwyt. Nic więc dziwnego, że jest on jednym z najważniejszych tańców turniejowych. Mimo niezbyt skomplikowanych kroków niewiele osób potrafi zatańczyć go doskonale. Nie przeszkadza to jednak w tańczeniu go podczas balów i innych imprez okolicznościowych. Warto rozpocząć kurs tańca towarzyskiego i przekonać się na własnej skórze o wyjątkowości walca.

szkoła tańca dla dzieci gdańsk

Pochodzenie

Mimo, iż dzisiaj kojarzony jest z salonami, walc na początku XVIII wieku znany był jedynie w podrzędnych lokalach na terenach podmiejskich. Zrodził się z tańca niemieckiego. Tańczono go głównie w miejscu, co sprawiało, że wirowanie było jeszcze trudniejsze. Przełomowe okazało się zaprezentowanie tańca na deskach teatru wiedeńskiego. Od tej pory cieszył się wielką popularnością wśród arystokracji. Tradycją jest wykonanie go podczas dorocznego balu noworocznego.

Walc wiedeński

Najstarsza odmiana walca, czyli wiedeńska, wzbudzała w towarzystwie spore kontrowersje. Prawidłowe wykonanie tańca wymaga bliskości ciał od mostka do bioder. Tancerze powinni pozostawać w jednej linii. Kroki stawia się płasko, od pięty. Nie dopuszcza się tu między innymi podskoków. Unoszenie i opadanie następuje poprzez pochylenie ciała oraz uginanie kolan. Najtrudniejszym elementem jest uzyskanie tak ważnego dla poprawnego wykonania efektu płynności.

pierwszy taniec gdańsk

Odmiana angielska

Obok walca wiedeńskiego, na turnieju występuje jego angielski odpowiednik i jest on tańczony jako pierwszy w kolejności taniec standardowy. Powstał on dopiero w 1910 roku. Metrum rozgrywa się w trzech uderzeniach, w ciągu których następuje charakterystyczne unoszenie i opadanie poprzez wznoszenie na palce. Na ocenę sędziowską wpływa poprawność ruchu wahadłowego oraz sposób trzymania. Pozorna lekkość jest trudna do osiągnięcia, a doskonale zatańczony walc wymaga wielu lat pracy nad techniką.

Walc ze względu na brak skomplikowanych ruchów jest odpowiedni dla każdego. Dlatego też jest częstym wyborem par podczas pierwszego tańca. Jest on bowiem w swej prostocie niezwykle elegancki i romantyczny. Warto zatem poznać choćby jedynie podstawowe kroki, ponieważ to jeden z najpiękniejszych tańców.

 

Zapisz się na zajecia

  1. 28 sierpnia 2017
  2. 09:58