swing

Za co kochamy swing?

Żywiołowy i nieokiełznany. Tak w dwóch słowach można opisać swing. Taniec ten to połączenie boogie woogie z rock and rollem. Mimo, że lata największej popularności ma już za sobą, to dalej jest bardzo chętnie wybieranym stylem podczas kursów. Dowiedz się na czym polega swing dzięki SoSalsa.

szkoła tańca gdańsk

Swing zrodził się w Stanach Zjednoczonych w latach dwudziestych XX wieku. Zapoczątkowały go społeczności afroamerykańskie.  Był on najpopularniejszym stylem przez kolejne trzy dekady. Do tańców swingowych zalicza się między innymi wymienione wcześniej oraz Lindy Hop czy Jive. Towarzyszy mu zawsze jazzowa muzyka. Wyrazista i niezwykle skoczna, sprawia, że aż pragnie się płynąć po parkiecie. Na płynięciu właśnie oparty jest swing. W odróżnieniu od rock and rolla, stawia się większe kroki. Tańczący potrzebują dużej przestrzeni, by móc wykonać większość ruchów. Skocznym krokom i obrotom towarzyszą liczne podnoszenia i przerzuty partnerki. Profesjonalne wykonanie tego tańca jest zatem niezwykłym widowiskiem.

W zależności od konkretnego tańca z grupy swingowej, do czynienia mamy z różnymi zasadami. Są one jednak traktowane z pewnym dystansem, ponieważ w swingu chodzi o spontaniczność i odczuwanie radości z tańca. Niezwykła zmienność dyktowana przez muzykę sprawia, że trudno byłoby znudzić się tym stylem. Raz powolny i płynny, za chwilę skoczny i wzbogacony o akrobacje. To właśnie esencja swingu. Rozpoczęcie nauki nie wymaga specjalnego przygotowania ani umiejętności. Tańczyć go mogą wszyscy, na co dowodem może być fakt, że w okresie fali popularności nie występował w ofercie żadnej szkoły tańca. Kroków uczono się od siebie nawzajem w klubach i na ulicach.

nauka tańca gdańsk

Druga młodość

Lata osiemdziesiąte przyniosły wielki powrót tego stylu, natomiast współcześnie tworzy się muzykę electro swing. Pojawiły się stowarzyszenia, organizowane są warsztaty i zawody taneczne. Wiele filmów muzycznych opartych jest o stylistykę  swingową. Nie ma mowy o tym, by miało to pójść w zapomnienie. Na swingu opiera się wiele różnych gatunków, a więc jest on wciąż żywą inspiracją dla każdego tancerza.

  1. 19 kwietnia 2017
  2. 15:36