zouk

Zouk – nauka tańca SoSalsa

Niedawno do Polski zawitał nowy styl taneczny, jakim jest Zouk. Można powiedzieć, że do czasu jednego z odcinków popularnego telewizyjnego show „You Can Dance” w naszym kraju nie znano w ogóle tego stylu. Pomimo że nie znany, ale podbija serca wszystkich.

 Przede wszystkim warto wspomnieć, że jest to taniec niezwykle subtelny i pochodzi od lambady popularnej w latach 80. Niezwykle powiązany jest z kulturą i tradycją kreolską, ale swoją popularnością cieszył się we Francji. Pochodzi z wysp: Gwadelupa i Martynika. Swoją nazwę ten taniec zawdzięcza polskiemu mazurkowi. Jest to skrócona wersja francuskiego odpowiednika „mazurka”. W potocznym języku oznacza „festiwal” lub „imprezę”.

Zouk to przede wszystkim taniec przede wszystkim pełny swobody i przestrzeni. Na czym polega? Na wirujących i zmysłowych ruchach wychodzących z ciała. Przede wszystkim widać taniec całego ciała, nie rąk. Płynność tancerzy  w przechodzeniu pomiędzy figurami tanecznymi jest zaskakująca i na najwyższym poziomie.

szkoła tańca, nauka tańca Gdańsk, nauka tańca trójmiasto, taniec trójmiasto

szkoła tańca, nauka tańca Gdańsk, nauka tańca trójmiasto, taniec trójmiasto

Można wyróżnić dwa główne style Zouk’a. Tzw. „zouk love”, który jest bardzo seksownym i płynnym tańcem w wolniejszym rytmie. Drugi „zouk beton” jest o wiele szybszy i bardziej rytmiczny. Oczywiście jak każdy taniec  ma on również inne pod-style: brasilian , lambazouk, soulzouk, afrozouk, lyrical zouk. Tańczy się w krokach wolny- szybki- szybki. Istotą tego tańca jest ruch bioder i całego ciała, bliskość partnerów, to dlatego jest tak efektowny. Tak naprawdę poprzez wyćwiczoną płynność, cały taniec wygląda, jakby był jednością i jest bardzo hipnotyzujący. Płynność obrotów, ruchów głowy, rąk, a przede wszystkim całego ciała, to podstawa całego Zouk’a. Nauka go nie sprawia wielkiej trudności, gdyż podstawowe figury są bardzo proste. Szczególnie łatwo będą mieli tancerze, którzy tańczą już salsę.

Na obecny Zouk duży wpływ miała muzyka reggae, elektroniczne calypso czy hip-hop. Tańczony jest do bardzo zróżnicowanej muzyki. Oprócz typowo zoukowej, w jego rytmy wplątały się style dzisiejszych czasów- amerykańskie. Natomiast, aby przy nich zatańczyć w tym stylu potrzeba je odpowiednio „ulepszyć” względem odpowiedniego dla Zouk’a beat’u.

Romantyzm, subtelność i płynność w każdym ruchu to jest to, co wyróżnia ten taniec przede wszystkim wśród innych tańców. Bliskość, jaka panuje wśród partnerów podczas tańca, zaskakuje i oczarowuje widza. Rytm  kojarzy się z rytmem bicia serca. Tak odczuwają go widzowie i tancerze.

  1. 17 października 2016
  2. 13:44